5th Tussey mOUnTaiNBACK 50 Mile Relay and Ultramarathon
Saturday, October 2, 2004. View race writeup [PDF Download]

2004 Race Results

Tussey Teaser Results

Relay team sizes:
Mega = 7-8 runners
Standard = 5-6
Tri/Quad = 3-4
Supra = 2

Relay course segments are in parentheses.
* Course record

Ultra Division
* Denotes those that were Ultras running as USATF members

Men's Open

1

Chad Ricklefs *

5:53:37.00

 

2

Andrew McDowell *

6:43:06.00

 

3

Ryne Melcher *

6:55:00.00

 

4

Gregory Loomis *

7:33:21.00

 

5

Jason Snyder *

8:15:21.00

 

6

Robarn Danzman

8:35:03.00

 

7

Dana Royer

8:36:59.00

 

8

Marcel Minutolo

8:50:01.00

 

9

Daniel Stolick

9:15:39.00

 

10

Nathan Hornburg

9:19:05.00

 

11

Joseph Kleha

10:41:21.00

 

 

Men's Masters

1

Lou D'Angelo 8:34:30.00

 

2

Mike Price 8:35:15.00

 

3

Joseph Marroquin 9:07:59.00

 

4

Jeff Gleason 9:19:47.00

 

5

Joe Novicky * 9:30:52.00

 

6

Donny Keller 9:38:32.00

 

7

Stephen Walczak 10:04:47.00

 

8

Geoffrey Kurland 10:15:41.00

 

9

David Syiek 10:20:05.00

 

10

Marvin Hall 10:35:20.00

 

11

Chris Smith 10:36:04.00  
12 Greg Allen 10:56:43.00  
13 Mark Zimmermann 12:57:38.00

 

 

Women's Open

1

Laura Nelson *

7:06:20.00

 

2

Jenn Dick *

7:48:32.00

 

3 Jody-Lynn Reicher 7:50:40.00  
4 Laurel Valley * 8:00:24.00  
5 Monika Bracken 8:09:29.00  
6 Diana Stump 8:55:22.00  
 

Women's Masters

1

Suzanne Weightman

8:42:45.00

 

2

Michelle Lybarger *

9:07:59.00

 

3 Patricia Klaus * 12:22:02.00  
 

Supra Division

 

Men's Open

 

1

War Lizards

6:33:09.00

Gregory Scott (2, 4, 6, 8, 10, 12) Ben Scott (1, 3, 5, 7, 9, 11)

       

Mixed Open

 

1

AR.CO.ZA

8:48:34.00

Robert Sitler (2, 4, 6, 8, 10, 12) Lisa deSpeville (1, 3, 5, 7, 9, 11)

[Top]
   

Tri/Quad Division

 

Men's Open

 

1

Quadraphenia

5:14:36.00

Sean Ion (3, 7, 11) Mark Budgeon (2, 6, 10) Ryan Biolsi (1, 5, 9) Steve Ordons (4, 8, 12)

2

Rothrock Warriors

5:47:04.00

Dana Todd (1, 5, 9) Jim Moran (2, 6, 10) Marty Klanchar (3, 7, 11) Peter Flemings (4, 8, 12)

3

Breakaway Endurance Sports Club

6:14:56.00

Michael DeVuono (1, 4, 7, 10) Paul Haye (2, 5, 8, 11) Christian Wareikis (3, 6, 9, 12)

4

Four Muddy Runners

6:21:34.00

David Sowell (3, 7, 11) Henry Thurston-Griswold (4, 8, 12) Amy Prokop (2, 6, 10) Bill Kibler (1, 5, 9)

5

Three Guys and a Girl

6:29:14.00

Matt Dixon (4, 8, 12) Luke Riley (2, 6, 10) Norbert Baier (1, 5, 9) Becky Green-Dixon (3, 7, 11)

6

Alea Acta Est

6:29:39.00

Rebecca Gorby (3, 7, 11) Stephen Campitelli (1, 5, 9) Vladimir Canudas-Rom (4, 8, 12) Michael Caton (2, 6, 10)

7

Oregon East - A Team

6:34:44.00

Dennis Dunkleberger (4, 8, 12) Joel Gladfelter (3, 7, 11) Kristopher Shaner (1, 5, 9) James Schools (2, 6, 10)

8

Oregon East - B Team

6:44:23.00

Rick Glenwright (4, 8, 12) Becky Shaner (3, 7, 11) Garth Everett (2, 6, 10) Michael Scalzone (1, 5, 9)

9

Hair Today, Gone Tomorrow

7:04:54.00

Andrew Warner (1, 4, 7, 10) Michael Landry (2, 5, 8, 11) Tucker Newberry (3, 6, 9, 12)

10

Price Fam Striders

7:35:42.00

Garry Price (1, 4, 7, 10) Garry Price (3, 6, 9, 12) Scott Heltzel (2, 5, 8, 11)

   

Mixed Open

 

1

Rose between Two Thorns

7:12:03.00

Erin Cowan (2, 5, 8, 11) Brett Cowan (1, 4, 7, 10) Charles Cowan (3, 6, 9, 12)

     

Women's Open

1

Wonder Women

7:18:22.00

Bobbi Jo Hill (4, 8, 12) Jacey Proctor (1, 5, 9) Tracy Wilson (3, 7, 11) Jennifer Booher (2, 6, 10)

[Top]
   

Standard Division

 

Men's Open               

 

1

The Burninators

5:20:45.00

Eric Davis (1, 6, 11) Josh Cross (4, 9) Valerie Curtis (5, 10) Zachary Walker (3, 8) Peter Levi (2, 7, 12)

2

PHLB Worrrrrd

5:30:20.00

Michael Lahm (6, 12) Jeffrey Stromberg (2, 8) Brian McNally (3, 9) Joe Munchak (4, 10) Michael Caputo (1, 7) Jennifer Martin (5, 11)

3

Quasarbeans

6:24:21.00

Joseph Dauer (6, 12) George Trammell (5, 11) Laura Perfetti (3, 9) Brian Clark (2, 8) Chip Kogelmann (4, 10) Bret Lahmer (1, 7)

4

The High Five

7:07:48.00

Jim Taylor (1, 6, 11) John Daley (2, 7, 12) Mark Henderson (3, 8) Albert Rozo (4, 9) Hugo Keesing (5, 10)

       

Women's Open

1

Mom-Strong

6:21:38.00

Julie Christie (5, 11) Jill Garrigan (1, 7) Kiernan Pierce (2, 8) Julie Grubb (3, 9) Carole Dudukovich (4, 10) Sonya Beckner (6, 12)

2

Running Divas

7:38:36.00

Cheryl Gigante (6, 12) Alice Walters (2, 8) Erin O'Leary-Rallis (4, 10) Alison Murray (5, 11) Lauren McNutt (1, 7) Jasmine Reese (3, 9)

       

Mixed Open

1

J.V. Striding Ridge Runners

6:00:50.00

Gary Ishler (2, 7, 12) Scott Falkner (1, 6, 11) Kristy Warfel (3, 8) Paul Rabor (4, 9) Alicia Bray (5, 10)

2

B-Unit

6:40:44.00

Jeremy Herbstritt (1, 7) Andrea Young (3, 9) Alexandria Heusel (5, 11) Joshua Houser (6, 12) Jennifer Herbstritt (4, 10) Joseph Herbstritt (2, 8)

3

Milehighlanders

6:44:11.00

Dawn Comly (3, 9) John Lacombe (4, 10) Craig Hahnlen (1, 7) Chad Fahnestock (6, 12) Denise Gesford (5, 11) Stacey Falkner (2, 8)

4

Ogars

6:45:07.00

Corey Dietrich (1, 6, 11) Tracey Dietrich (3, 8) Sunjeev Shah (5, 10) Brad Walters (2, 7, 12) Tom Olmsted (4, 9)

5

Gettin'er Done

6:58:24.00

Kristie Putt (6, 12) Andy Cunningham (4, 10) Lisa Ingle (3, 9) Emily Ingle (5, 11) Beth Donghia (2, 8) John Lake (1, 7)

6

4 Girls and a Guy

7:03:19.00

Hully Hoover (1, 6, 11) Richard Parker (3, 8) Deb Solomon (2, 7, 12) Rebecca Jacobs (5, 10) Rebecca Herman (4, 9)

7

We're NUTs

7:12:09.00

John Gieng (6, 12) Ed Krall (2, 8) Regan Bailey (3, 9) Matthew Hayes (4, 10) Alison Ventura (5, 11) Miranda Kaye (1, 7)

8

Springfield HP

7:20:54.00

Paul Corey (3, 9) Jennifer Beck (6, 12) Erin Carter (2, 8) Michael LaCount (4, 10) Kristin Rink (5, 11) Heather Kline (1, 7)

9

BBRC

7:44:54.00

John Sheehan (4, 10) Colleen Sheehan (6, 12) Debbie Shephard (3, 9) Geoff Brugler (5, 11) Marge Sutherland (2, 8) Hayley Weyhe (1, 7)

       

Men's Student

1

Springfield Stampede

6:29:50.00

Alex Imhof (6, 12) Lee Langston (4, 10) Dane Schlenke (3, 9) Christina Cress (5, 11) Aryn Gabai (1, 7) Michael Kushner (2, 8)

 

Mixed Student

1

PSU Seniors

7:10:39.00

Jillian Majewski (2, 8) Bill Wagner (5, 11) Elizabeth Larimer (4, 10) Sarah Sodrick (1, 7) Kelly Gamble (6, 12) Tamara Valinoto (3, 9)

2

PSU Runnin Rebels

7:26:32.00

Megan Kiczek (3, 9) Alexia Rozmus (6, 12) Daniel Saska (2, 8) Carrie Seemiller (1, 7) Lauren Tingley (4, 10) Rebecca Zary (5, 11)

 

Men's Organization

 

1

Raging Storm

6:19:14.00

Dale Mohler (5, 11) Ken Reeves (6, 12) Paul Mount (2, 8) Alex Dodd (4, 10) James Andrews (1, 7) Philip Birnie (3, 9)

   

Men's Masters

 

1

The Old Fartleks

5:57:38.00

Martin Mazur (3, 9) Ronald Cunfer (5, 11) John Sheakoski (6, 12) Tom Hilands (2, 8) Jim Kisenwether (4, 10) James Myers (1, 7)

 

Mixed Organization

 

1

JB's Harriers

6:03:36.00

Bob Boozer (3, 9) Cris Mann (2, 8) John Fenner (1, 7) Vicki Fritton (5, 11) Jenny Ruffing (6, 12) Lawrence Quinn (4, 10)

[Top]
 

Mega Division

Men's Open

1

The Amazing Kush-Berrys

6:48:48.00

Paul Winkler (8) Edward Prince (1, 9) Sean Krieger (2, 10) Mark Traband (3, 11) Michael Yukish (4, 12) Michael Jonson (5) Janet Jonson (7) Donna Matthews (6)

2

Hayden Runners

7:18:51.00

Bion Hall (4, 11) Taylor Hall (5, 12) Jonathan Bennchamp (6) Robert Harless (7) Cassandra Herrin (2, 9) Rob Herrin (1, 8) William Langhorne (3, 10)

3

They're Grr-eight!

8:12:02.00

Grace Reuss (3, 11) Luke Levis (1, 9) Ryan Diehl (2, 10) Michael Lam (4, 12) Matthew Walsh (5) Teresa Corcoran (6) Christopher Hawk (7) Michael Przybylski (8)

4

Road Dogs

9:46:50.00

Kevin Jaszemski (4, 11) George Hilf (7) Ken Ranalli (Scratch) Kenneth Munshower (5, 12) Stephen Uselis (3, 10) William Burdette (6) Chad Geiger (2, 9) Harold Rinker (1, 8)

 

Women's Open

1

Creamery Ice Team

6:42:44.00

Morgan Wasikonis (4, 12), Liz Hall (1, 9), Monika Modest (2, 10), Jennifer DiNallo (3, 11) Kelly Herrity (5) Emma Ford (6) Melea Press (7) Katya Bazilevskaya (8)

 

Mixed Open

1

The Deadly Viper Assassination Squad

6:12:54.00

Brian Erwin (2, 10) Jeff Pristera (1, 9) Rob Klein (3, 11) Gregory Dillon (4, 12) Matthew Heidecker (5) Susan Gillmor (6) Gretchen Hollzer (7) Sara Ostrowski (8)

2

Avocados

6:31:04.00

Teresa Timmerman (6) Martin Shields (2, 10) Angelique Elser (3, 11) Pedro Andia (4, 12) Lynn Jaffe (5) Paul Moser (7) Sally Bondurant (8) Donald Baum (1, 9)

3

Aphro-Dizzy-Act

6:38:13.00

Joshua Gruver (1, 9) Adrienne Gruver (6) Justin Compton (3, 11) Kristen Black (7) Scott Black (4, 12) Nathan Piekielek (8) Allyson Jacobs (5) Matthew Jacobs (2, 10)

4

Run Against Bush

7:07:34.00

John Mihalich (5) Franklin Chen (1, 9) Evan Beach (4, 12) Janel Benson (2, 10) Elizabeth Ebersole (3, 11) Elizabeth Flynn (7) Richard Jaccoma (8), Elin Svahn (6) James Rolley (5)

5

Cassville Mountain Pounders

7:10:52.00

Michael Miller (5) Glenn Wright (8) Scott Wright (1, 9) Brianna Bair (3, 11), Todd Dodson (7) Stacey Dodson (2, 10), Denise Boyer (4, 12), Steve Putt (6)

6

Eight Muddy Runners

7:21:24.00

Jim Borgardt (6) David Hsiung (7) Carol Fultz (8) Ryan Mathur (2, 10) Loren Rhodes (3, 11) Gregory Larson (1, 9) Elizabeth Smolcic (5) Pamela Grugan (4, 12)

7

Darwinian Demons

7:25:45.00

Randa Jabbour (1, 9) Greg Balazich (2, 10) Laura Warlow (8) Jennifer Dean (7) Carrie Schwarz (3, 11) Dale Holen (4, 12) Eileen Stocum (5) David Mortensen (6)

8

Creepy Crawlers

7:38:37.00

Brittany Reed (4, 11) Steven Torgerson (2, 9) Andrea LeBaron (6) Trevor Warburton (3, 10) Joanna Warburton (7) Darin Tandberg (1, 8) Jenny Edwards (5, 12)

9

In It For The T-shirts

7:39:38.00

Karl Leitzel (2, 10) Andrea Gregg (5) Michelle Isham (4, 12) Nancy Hallberg (3, 11) Stevie Rocco (1, 9) Jacqui Wagner (8) Matthew Rupert (6) Tim Rogers (7)

10

Run Against Bush 2

7:47:20.00

Donna Ianiera (7) Elizabeth Tomlinson (4, 12) Joshua Pollock (6) Mary Chalich (8) Nikolay Simakov (2, 10) John LaSala (1, 9) David Larlick (3, 11) Ahn Dang (5)

11

Los Guapos

8:11:03.00

John Kintzer (2, 10) Keith Kinch (6) Erin Bonsor (1, 9) Cissy Young (7) Ryan Ermentrout (8) Femi Odusote (5) Jennifer Perch (3, 11) Dan Trotzer (4, 12)

 
Men's Student

1

Navy ROTC

6:18:48.00

Scott Kilgore (2, 10) Leif Liberg (3, 11) Shane Lynch (7) Randall Blowers (1, 9) Jonathan Bacon (4, 12) Leilani Arsenault (8) Piotr Oledzki (5) Aaron Whiteman (6)

 

Women's Student

1

Paws of Pride

8:11:18.00

Melissa Chavez (6) Sarah Baker (8) Kathryn Koserowski (4, 12) Kathryn Williams (1, 9) Courtney Boyd (3, 11) Kendra Sampson (5) Sasha Piastro (7) Vanessa Bond (2, 10)

 

Mixed Student

1

Penn State Navy ROTC

5:48:32.00

Nicholas Brown (1, 9) Sarah Pilewski (5) Benjamin Tartell (3, 11) Robert Walker (2, 10) Claire Byrne (7) Katie Glesner (8) Greg Gehl (6) Matthew Shipman (4, 12)

2

Penn State Marines

6:05:56.00

Nicholas Sackie (3, 11) Andrew Kingsbury (1, 9) Nicki Deland (6) Meghan McManus (5) Graham Daub (4, 12) Matthew Ashton (7) Michael DiFelice (2, 10) Jhana Phillips (8)

 
Mixed Masters

1

Runnin' on Empty

5:34:05.00

Tom Cali (4, 12) John Domico (2, 10) Bob Jones (1, 9) Mike Dooris (7) Lance Bland (3, 11) Evelynn Ellis (6) Kim Gasper (5) Liz Kisenwether (8)

 

Mixed Organization

1

Megahurts

6:54:52.00

Melissa Golemboski (1, 9) Boyd Brumbaugh (6) Michael Bratton (2, 10) Robin Riglin (8) Alan Effrig (3, 11) Bruce Karaffa (4, 12) James Vogelsong (7) Raechelle Saylor (5)

2

Are We There Yet?

7:34:56.00

Ann Luck (5) Philip Kolb (7) Jeffrey Luck (2, 10) Sarah Cook (8) Blake Withall (3, 11) Kendra Yoder (1, 9) Donna Yorukoglu (4, 12) Dana Bauer (6)

[Top]