Ultra Division

Standard Division

Tri/Quad Division

Mega Division


Race Write-up

4th Tussey mOUnTaiNBACK 50 Mile Relay and Ultramarathon
Saturday, October 11, 2003

by Mike Casper

Heavy fog blanketed the hillsides and chilly air surrounded the start area as forty-seven teams and 20 ultramarathoners converged at Tussey Mountain Ski Area to cover 50 miles of scenic roads on this unique USATF-certified course in Central Pennsylvania’s Rothrock State Forest, just south of Boalsburg, PA. By afternoon, a mild sun had burned off the mist, stirring up warmer temperatures and a gentle breeze for the runners descending through the turning foliage in the final miles down Bear Meadows Road to the finish.

Relay division teams of 2 to 8 runners send their runners in serial rotation through the 12 course segments, which range in length between 2.8 and 6.2 miles. The course, which is 74% gravel and 26% paved, takes in two state parks, two lakes and two designated natural areas.

In the men’s open relay division, the Rothrock Warriors foursome set the pace, finishing in 5:20:49. The women’s open relay title went to Running Divas, six members of the Penn State Triathlon Club, with a time of 7:36:18.
The ultra division had a record 20 runners toe up at the start. Penn State senior Morgan Windram set a new women’s course record of 7:46:37, carving nearly 45 minutes off the mark she set last year. In his first effort at the distance, Penn State graduate student Dennis Koch turned in the fastest men’s time of the day, 7:35:29. Pat Klaus, of Cincinnati, earned her own claim to fame by running the Mountainback solo for the third year in a row.

Two-person teams were in short supply this year. Ken Davis and Ben Neibel, ostensibly two parts of a three-person team, Bits, Wind and Words, retuned themselves as a duo at the last minute when their third turned up missing. Bits and Wind finished strong in 5:44:05. “Josh and Val,” the duo of Josh Cross and Valerie Curtis, who trekked in from Ithaca, claimed the supra mixed title in an impressive 5:52 flat, a course record.

The Tri/Quad (3-4 person) division saw seven teams compete. The Rothrock Warriors easily fended off any competition to take the men’s category by over 10 minutes. The mixed organization title went to Triclops, a threesome from Raytheon, who finished in 6:30:05. The student category went to the Knights Who So Recently Said “Nee,” which edged out the Squirrels in this forest skirmish by 23 seconds, finishing in 6:04:46.

Thirteen teams participated in the Standard (5-6 person) division. The men’s title went to All Your Base Are Belong To Us, giving new fame to an epic video translation glitch and taking its nearest competition by over 5 minutes. The Running Divas ran uncontested in the women’s category, if considerably slower than the pace set last year by Team No Pickle. Shelley’s Pretty Team, a Penn State Tri Club mélange, turned in a time of 5:52:06 to take the mixed category, and the men’s organization title went to Allenwood Sort, which clocked a 6:18:31 finish.

A record 24 teams entered the fray in the mega (7-8-person) division. The men’s title went to Lugubrious Drollery, which despite its name seemed to have a good day, finishing in 6:28:02. The mixed open category was led by the Crusading Nittany Hounds, who also finished second overall, in a time of 5:29:47. The mixed organization category went to Muddy Runners, of Juniata College, in 6:51:52.

Three Penn State ROTC relay teams led the five-team student open category. Penn State’s Navy ROTC turned in a time of 5:48:35, whittling 12 minutes off the previous best ROTC mark set by a PSU Marines team last year, followed by PSU Marines ROTC 1 in 6:11:20 and PSU Marines ROTC 2 in 6:34:19. PSU Army holds the 4-person team ROTC record of 6:10:53, set in 2002.

Sponsors of this year’s event included Ski Tussey Mountain & Family Fun Center, WBUS-FM 97.3, Hotel State College, Anthony G. DeBoef, B&E Cycles, CCDA Waters, McClarren Financial Advisors, Rapid Transit Sports, The Autoport, Irving’s Bagels, The Sign Stop, Rent-A-Wreck, Nittany Mountain Trail Rides, Nittany Valley Running Club, and Runner’s World. Proceeds benefit the renovation of the historic State Theatre in downtown State College.

The 5th Annual Tussey Mountainback 50 Mile Relay and Ultramarathon will take place on October 2, 2004.

2003 Race Results

Relay team sizes: 

Mega = 7-8 runners
Standard = 5-6
Tri/Quad = 3-4
Supra = 2

Relay course segments are in parentheses.
* Course record

Ultra Division

Men's Open

1

Dennis Koch (Stupid)

7:35:29

State College, PA

2

Todd Dishong

7:53:28

Williamsburg, PA

3

Robarn Danzman

7:54:12

Warrington, PA

4

Omar Ghattas

8:01:19

Pittsburgh, PA

5

Jaret Seiberg

8:07:22

Silver Spring, MD

6

Gary Buchan

8:24:31

Severna Park, MD

7

Warren Renninger (Trail Manna)

8:54:06

Muncy Valley PA

8

Timothy Clapp

8:55:46

Newport News, VA

9

Steven Cohen

8:56:50

Petersburg, PA

10

Jesse Shearin

9:59:59

Glenshaw, PA

11

John DeLancey

9:59:59

Glenshaw, PA

12

Jay Barry

10:05:52

Pittsburgh, PA

13

Donald Clark

10:26:16

Westminster, PA

14

Andrew Jensen

10:37:50

West Point, NY

15

Roger Oxendale

11:18:08

Wexford, PA

16

Charles Thorpe

11:18:08

Gibsonia, PA

17

J. Russell Gill III

DNF

Charlottesville, VA

 

Women's Open

1

Morgan Windram

7:46:37*

State College, PA

2

Katrina Thoma

10:21:14

Newmanstown, PA

3

Pat Klaus

12:19:38

Cincinnati, OH

 

Supra Division

 

Men's Open

 

1

Bits and Wind

5:44:05

Benjamin Niebel (1, 3, 5, 7, 9, 11) Kenneth Davis (2, 4, 6, 8, 10, 12)

       

Mixed Open

 

1

Josh and Val

5:52:00*

Valerie Curtis (1, 3, 5, 7, 9, 11) Josh Cross (2, 4, 6, 8, 10, 12)

[Top]
   

Tri/Quad Division

 

Men's Open

 

1

Rothrock Warriors

5:20:49

Marty Klanchar (1, 5, 9) Jim Moran (2, 6, 10) Eric Davis (3, 7, 11) Peter Flemings (4, 8, 12)

2

Juniata Valley Master Ridgerunners

5:31:04

 Scott Faulkner (1, 5, 9) Scott Roycroft (2, 6, 10) Gary Ishler (3, 7, 11) Sam Bray (4, 8, 12)

3

War Lizards

5:50:15

Joshua Scott (1, 4, 7, 10) Gregory Scott (2, 5, 8, 11) Benjamin Scott (3, 6, 9, 12)

4

Joe's Ugly Team

6:15:37

Dave Dugan (1, 4, 7, 10) Justin Holmes (2, 5, 8, 11) Stephen Munchak (3, 6, 9, 12)

5

Central PA Wild Men

6:18:50

Jason Fritz (1, 5, 9) Edward Spayd (2, 6, 10) Michael McCloud (3, 7, 11) Kevin Warren (4, 8, 12)

   

Mixed Organization

 

1

Triclops

6:30:05*

John Fenner (1, 4, 7, 10) Mike Bratton (2, 5, 8, 11) Vicki Fritton (3, 6, 9, 12)

     

Student Open

1

Knights Who So Recently Said "Nee"

6:04:46*

Rich Burgunder (1, 4, 7, 10) Brian McNally (2, 5, 8, 11) Erin Cummings (3, 6, 9, 12)

2

Squirrels

6:05:09

Geoffrey Koch (1, 5, 9) Nicole Buckbee (2, 6, 10) Adam Meistrell (3, 7, 11) Beth Parker (4, 8, 12)

[Top]
   

Standard Division

 

Men's Open               

 

1

All Your Base Are Belong To Us

5:57:10

Dana Royer (1, 7) Martin Mazur (2, 8) Scott Smith (3, 9) Mark Fedkin (4, 10) Nick Harris (5, 11) Bruce Einfalt (6, 12)

2

Hydro Bone Wax

6:02:46

Jay Lynch (1, 7) Tim Rogers (2, 8) Seth Lynch (3, 9) Jim Martin (4, 10) Gregory Bailey (5, 11) Chris Finton (6, 12)

3

Oregon East

6:17:12

Garth Everett (1, 6, 11) William Martens (2, 7, 12) Larry Ryan (3, 8) Fredrick Glenwright (4, 9) Mike McMunn (5, 10)

4

Di's Guys

6:35:42

William Martin (1, 6, 11) Terry Garvin (2, 7, 12) Jerry Kisatsky (3, 8) Diane Crebs (4, 9) Gary Stead (5, 10)

       

Women's Open

1

Running Divas

7:36:18

Cheryl Gigante (1, 7) Lauren McNutt (2, 8) Heather Firebaugh (3, 9) Erin O'Leary-Rallis (4, 10) Noelle Hartnett (5, 11) Alison Murray (6, 12)

       

Mixed Open

1

Shelley's Pretty Team

5:52:06*

Sean Ion (1, 7) Nicole Peters (2, 8) Michelle Laczynski (3, 9) Mark Bulgeon (4, 10) Ryan Biolsi (5, 11) Michele Pendrak (6, 12)

       

Student Open

2

Kines Lion Striders

6:04:11

Thomas Meskey (1, 7) Tara Schueren (2, 8) Philip Grand (3,9) Megan Kiczek (4, 10) Lisa Plesko (5, 11) Brian Bahn (6, 12)

3

Kickin' Rubber Chickens

6:24:52

Carolyn Beans (1, 7) Amy Bowman (2, 8) Ingrid Hersh (3, 9) Patrick McElhone (4, 10) Micky Wheeler (5, 11) Tyler Frederick (6, 12)

4

Crazy Last Minute Team

7:09:52

Jenny Stein (1, 6, 11) Hallie Terzopolos(2, 7, 12) Kristen Buben (3, 8) Lindsay King (4, 9) Jose Torres (5, 10)

 

Men's Organization

 

1

Allenwood

6:18:31*

Mike Pugh (1, 7) Ken Barner (2, 8) Jeff Johnson (3, 9) Steve McMahan (4, 10) Terrance Blosser (5, 11) Chris Probst (6, 12)

2

ALEA IACTA EST

6:39:46

Garth Llewellyn (1, 7) Dan Ombalski (2, 8) David Yoxtheimer (3, 9) Thomas Campitelli (4, 10) Ouida Fulare (5, 11) Jeffrey Riedel (6, 12)

 

Mixed Organization

 

1

JB's Harriers

6:27:30

Deanna Brown (1, 6, 11) Robert Boozer (2, 7, 12) Michael Gess (3, 8) Bruce Karaffa (4, 9) Jenny Ruffing (5, 10)

2

Team Kino

7:48:47

Brittany Reed (1, 7) Janalee Emmer (2, 8) Brian Liechty (3, 9) Benjamin Burgoyne (4, 10) Erin Lindsay (5, 11) Jenny Edwards (6, 12)

[Top]
 

Mega Division

Men's Open

1

Lugubrious Drollery

6:28:02*

Brian Clark (1, 9) Marvin Hall (2, 10) Joseph Dauer (3, 11) Greg Balazich (4, 12) Peter Hudson (5) Ottar Bjornstad (6) David Mortensen (7) Randa Jabbour (8)

2

MicatS

6:33:48

Jeff Pristera (1, 9) Brian Erwin (2, 10) Rob Klein (3, 11) Gregory Dillon (4, 12) Kristen Brosnan (5) Tom Lin (6) Richard Eitel (7) Ali Scrymgeour (8)

3

Roadkill II

7:13:44

Joel Geesey (1, 8) Craig Treese (2, 9) Jim Kaseler (3, 10) Michele Jacoby (4, 11) Walt Hobson (5, 12) Dennis Brown (6) Chelsea Ankney (7)

4

Hayden Runners

7:24:16

Robert Herrin (1, 9) Robert Harless (2, 10) Bion Hall (3, 11) Steve Roberts (4, 12) Michael Eggett (5) Jonathan Beauchamp (6) David Cook (7) Taylor Hall (8)

5

Cassville Mountain Pounders

7:39:31

Richard Meitrott (1, 9) Michael Miller (2, 10) Glenn Wright (3, 11) Scott Wright (4, 12) Todd Dodson (5) Kenneth Covert (6) Steve Putt (7) Gene Wright (8)

6

SMG Scissorfeet

7:45:07

Melissa Golemboski (1, 9) Mark Henderson (2, 10) Grace Eberhardt (3, 11) Albert Rozo (4, 12) Michael Lam (5) Marcus Hswe (6) Christopher Hawk (7) Matthew Walsh (8)

 

Mixed Open

1

Crusading Nittany Hounds

5:29:47*

Tim Pfluger (1, 8) Joseph Kleha (2, 9) Erin Boyle (3, 10) Michael Lehtonen (4, 11) Heidi Wolfsberger (5, 12) Dan Ingolia (6) Emily Koziol (7)

2

Runnin' On Empty

5:33:15

Robert Jones (1, 9) John Domico (2, 10) Tom Cali (3, 11) Lance Bland (4, 12) Kim Gasper (5) Mike Dooris (6) Sonia Beckner (7) Shelia Fleischhacker (8)

3

Avocados

6:04:28

Toby Baum (1, 9) Martin Shields (2, 10) Michelle Lybarger (3, 11) Pedro Andia (4, 12) Paul Moser (5) Angelique Elser (6) Teresa Timmerman (7) Sally Bondurant (8)

4

Merck

6:34:51

Teri Shively (1, 8) Michael Huben (2, 9) Heather Burcher (3, 10) Maggie Aspinwall (4, 11) Lee Koser (5, 12) David Wong (6) Austin Yoder (7)

5

B-Unit

6:45:38

Jeremy Herbstritt (1, 9) Jeremy Ford (2, 10) Joseph Herbstritt (3, 11) Jen Herbstritt (4, 12) Amy Hartle (5) Steph Herbstritt (6) Whitney Fornicola (7) Edith Clogg (8)

6

BBRC

6:55:02

John Sheehan (1, 9) Robert Sutherland (2, 10) Hayley Weyhe (3, 11) Dan Guss (4, 12) Colleen Sheehan (5) Michelle Shaaf (6) Lisa Colliver (7) Margaret Sutherland (8)

7

The Recruits

7:04:16

Charles Cowan (1, 9) Erin Cowan (2, 10) Shawnie Butts (3, 11) Kenton Laubscher (4, 12) Bobbi Hill (5) Linda Flick (6) Anonymous (7) Harold Flick (8)

8

The Price Fam Striders

7:34:51

Garry M. Price (1, 9) Belinda Heltzel (2, 10) Aimee Price (3, 11) Garry Price (4, 12) Chrystal Price (5) Scott Heltzel (6) Susan VanGavrie (7) Joyce Price (8)

9

e- Racers I

8:24:52

Kendra Yoder (1, 9) Roger Lepley (2, 10) Blake Withall (3, 11) Bryan Foster (4, 12) Ann Luck (5) Donna Yorukoglu (6) Sarah Cook (7) Andrew Sharp (8)

 

Student Open

1

Navy ROTC

5:48:35*

Nicholas Brown (1, 9) Brendan Hafer (2, 10) Benjamin Tartell (3, 11) Jim Scianna (4, 12) Leilani Arsenault (5) Matthew Shipman (6) Meghan McManus (7) Claire Byrne (8)

2

PSU Marines Team 1

6:11:20

Andrew Kingsbury (1, 9) Bruce Curtis (2, 10) Victor Johnson (3, 11) Matthew Blose (4, 12) Paige Stull (5) Nicholas Tverdosi (6) Nikki Deland (7) Geraldine Derie (8)

3

PSU Marines Team 2

6:34:19

Nicholas Bukovac (1, 9) John Fulton (2, 10) William Fertsch (3, 11) Robet Woodard (4, 12) Larry Buzzard (5) Aaron Whiteman (6) John Barta (7) Jason Yurisic (8)

4

Springfield Stampede

7:01:47

Aryn Gabai (1, 9) Lee Langston (2, 10) Christina Cress (3, 11) Alexander Imhof (4, 12) Erin Carter (5) Gaelyn Neely (6) Kristin Rink (7) Dane Schlenke (8)

5

Little Lebowskis Urban Achievers

7:41:33

 Thaddeus Kocuba (1, 9) Erin-Michelle Luhks (2, 10) Dennis Powell (3, 11) Beth Auman (4, 12) Sarah Thomas (5) Christopher Kocuba (6) Meghan O'Melia (7) Brian Wheeler (8)

 

Mixed Organization

1

Muddy Runners

6:51:52*

James Laughner (1, 9) Henry Thurston-Griswold (2, 10) Hillary Sherman (3, 11) David Sowell (4, 12) Kate Fahey(5) Randy Bennett (6) Sharon Frandsen (7) Craig Fahey (8)

2

Running Ragged

7:05:43

Peter Pagano (1, 9) Virginia Fenner (2, 10) Dean Rossman (3, 11) Raechelle Saylor (4, 12) Scott Rossman (5) Alan Effrig (6) Syd Seitz (7) Judy Altieri (8)

3

Flying Feet

7:06:47

George Lesieutre (1, 9) Amanda Danforth (2, 10) Silvio Chianese (3, 11) Richard Branam (4, 12) Mark Maughmer (5) Tracy Fritz (6) Benjamin Welander (7) Samantha Kahn (8)

4

e-Racers II

7:51:43

Karl Leitzel (1, 9) Stevie Rocco (2, 10) Nancy Hallberg (3, 11) Beth Bailey (4, 12) Christa Peck (5) Keith Bailey (6) Chris Millet (7) Natalie Harp (8)

[Top]