Roster information for the 2017 mOUnTaiNBACK

75 Ultras  +  54 Relay Teams - Updated October 6, 2017

Note: Please allow several days for names and teams to appear on this roster.  Complete registrations (which means no missing information or forms) are listed first. Runners needing to provide, for example, support type or emergency contact information, and teams who have missing runner or rotation forms, will be listed in red

Relay registration is limited to the first 140 completely registered teams. Registration will close when the cap is reached (no later than September 24th). No team registrations will be accepted after that time.

Ultramarathon
Women
  1. Auth, Kimberly, Pittsburgh, PA (D)
  2. Casale, Eva, Glen Cove, NY (D)
  3. Cavicchio, Katie, State College, PA (A)
  4. Clune, P, Toronto, ON (A)
  5. Cusick, Kathleen, Indian Harbour Beach, FL (D)
  6. Febbraro, Amber, Royal Oak, MI (A)
  7. Filipek, Danielle, Rochester Hills, MI (D)
  8. Gardner, Connie, Akron, OH (D)
  9. Gray, Claire, Lemont, PA (D)
  10. Howard, Elizabeth, San Antonio, TX (D)
  11. Kelsey, Barbara, Huntingdon, PA (D)
  12. Komesarook, Ellen, Washington DC, DC (A)
  13. Piskorska, Anna, Blandon, PA (A)
  14. Pringle, Elizabeth, State College, PA (D)
  15. Radtke, Monica, Carlisle, PA (D)
  16. Rainey, Margaret, Scranton, PA (V)
  17. Roche, Megan, Sunnyvale, CA (D)
  18. Smith, Robin, Mount Joy, PA (A)
  19. Wilson, Justyna, Fairless Hills, PA (A)
  20. Zielaski, Anna, Oakland, CA (D)
Men
  1. Anthony, Matt, Downingtown, PA (V)
  2. Balerna, Rob, Pennington, NJ (D)
  3. Balliet, Gilbert, Watsontown, PA (D)
  4. Bartle, Andrew, Pittsburgh, PA (V)
  5. Berteletti, Dan, Golden, CO (D)
  6. Brown, Scott, Bristol, PA (V)
  7. Burling, Patrick, Newtown Square, PA (D)
  8. Curry, Theodore, Severn, MD (A)
  9. Dunlap, Scott, WOODSIDE, CA (D)
  10. Exline, Chris, Winston-Salem, NC (D)
  11. Ferrari, Scott, pittsburgh, PA (D)
  12. Flickinger, Nathan, Seattle, WA (D)
  13. Frost-Tift, Joel, Huntington Park, CA (A)
  14. Graham, Mike, Pittsburgh, PA (A)
  15. Guizard, Paul, ALISO VIEJO, CA (D)
  16. Halke, Donald, Newport, PA (A)
  17. Henderson, Timothy, Sayville, NY (A)
  18. Herrod, Jeff, New Alexandria, PA (A)
  19. Jaffa, Nicholas, State College, PA (V)
  20. Joslyn, Charles, Mount Holly Springs, PA (D)
  21. Kaliakin, Dimitri, Landenberg, PA (A)
  22. Keifer, David, Dryden, NY (D)
  23. Kelsey, Brent, Huntingdon, PA (D)
  24. Komesarook, Russell, Washington DC, DC (A)
  25. Kunkel, Anthony, Durango, CO (A)
  26. Landry, Marc, Philadelphia, PA (A)
  27. Lewis, John, Winfield, PA (D)
  28. Litofsky, Josh, State College, PA (V)
  29. Loftin, Robert, Allentown, PA (D)
  30. Machalick, Gerard, White Haven, PA (D)
  31. Martin, Brent, Wooster, OH (A)
  32. McFarland, Larry, Virginia Beach, VA (V)
  33. Miner, James, Dryden, NY (D)
  34. Monte, Jason, Lansdale, PA (D)
  35. Penrose, Brian, Pittsburgh, PA (D)
  36. Pierce, Philip, Falmouth, ME (V)
  37. Polen, Brian, Wooster, OH (A)
  38. Pommier, Jean, Cupertino, CA (D)
  39. Pope, Jeremy, Wooster, OH (D)
  40. Pringle, John, State College, PA (D)
  41. Raulli, Chris, Manlius, NY (A)
  42. Reddy, Michael, West Lawn, PA (D)
  43. Renz, Michael, State College, PA (D)
  44. Robinson, Matthew, Mclean, VA (D)
  45. Roche, David, Sunnyvale, CA (D)
  46. Ryan, Mike, Strongsville, OH (D)
  47. Santella, Guido, Duncansville, PA (D)
  48. Schnurbusch, Joe, Virginia Beach, VA (A)
  49. Silver, Eric, State College, PA (V)
  50. Smith, Matthew, State College, PA ()
  51. Sutherland, Michael, Hellertown, PA (D)
  52. TODD, RYAN, CHESTER SPRINGS, PA (D)
  53. Truong, Timothy, State College, PA (D)
  54. Williams, Llew, Sinking Spring, PA (D)
  55. Yip, Danny, Brooklyn, NY (D)

Key: Support Type: (A) - Aid Stations, (D) - Drop Bags, (V) - Vehicle

 

Relay Teams
 


Wave #0 (7:00AM)
 Team NameRunner #Runner Name
1.The Old Men of the Mountains1Liadis, Stephen
 2Knepley, John
 3Maynard, Jay
 4Dvorsky, Robert
 5Keller, Edward
 6Etzweiler, George
 7Gasche, Arnold
 8Woodruff, Harold

 


Wave #1 (8:00AM)
 Team NameRunner #Runner Name
2.Alexanders' Terrible Horrible No Good Team1Alexander, Jacob
 2Milhomme, Marcy
 3Alexander, Cynthia
 4Cessna, Christopher
 5Baron, Michael
 6Milhomme, Kayne

3.Appalachian Ghost Panthers1Ammerman, Kylee
 2Johnson, Dianne
 3Johnson, David
 4Mahoney, Monica
 5Cooper, Blake
 6Mahoney, Bill

4.Bacon Bits1Houser, Kyle
 2Smeck, Dan
 3Houser, Megan
 4Egli, Brian
 5Egli, Eric

5.Cattle Drive1Perugini, Nicholas
 2Nichols, Thomas
 3Hirthler, Michael
 4Nichols, Daniel

6.Deep Six Racing1Koubek, Richard
 2Derrick, Mike
 3Beachler, Brian
 4Guerino, Gianna
 5Kisenwether, Matthew
 6Lackey, Greg

7.Just For Fun1Swauger, Diane
 2Kennedy, Lincoln
 3Muir, Maggie
 4Schunk, Doug

8.Muddy Runners A: Mountain Days with Mountain Baes1Campbell, Ellen
 2Paschal, Erin
 3Melgar, Sarah
 4Brabec, Jeffrey
 5Clark, Devin
 6Debbeler, Bastian
 7Shumway, Hannah
 8McDonnell, Hannah

9.Muddy Runners Team B1Westcott, Kathryn
 2Dunwoody, Philip
 3Meersman, James
 4Mathur, Ryan
 5Kruse, Gerald
 6Chan, Jason
 7Ashcroft, Tristan
 8Gould, Gabriel

10.Muddy Runners Team C1Dickey, Will
 2Weldon, Rebecca
 3Wang, Wei-Chung
 4Pheasant, Joel
 5Yoder, Eric
 6Hsiung, David
 7Righetti, Timothy

11.Muddy Runners Team D1Poole, Territa
 2Gordon, Jacob
 3Thurston-Griswold, Henry
 4Mull, Ryan

12.Oregon East 21Eisenhauer, Patrick
 2Dohle, Mark
 3Eisenhauer, Allison
 4Martens, Kate

13.Other People's Problems1Musser, Chris
 2Fennessey, Larry
 3Swisher, David
 4Bedsworth, Susan
 5Leonard, Derek
 6Phillips, Robert

14.Push It Down!!1Shank, Emily
 2Yearick, Dick
 3Walker, Tyler
 4Alexander, Derek
 5Herto, Sandy
 6Shank, Matthew

15.Run til it Hertz1OMeara, Bridget
 2Maxey, Claire
 3McIntyre, Sean
 4O'Meara, William

16.Team MYZONEMOVES1Alexander, Sam
 2Burke, Ryan
 3Krispin, Callie
 4Krispin, Patrick

17.They followed me here1Adams, Joseph
 2DiGilio, Julian
 3Harshbarger, Ryan
 4Mort, Daniel
 5Wible, Adam

18.Whining Is For Babies1Taylor, Stuart
 2Frank, Ethan
 3Donadio, Patrick

19.Worst Pace Scenario1Baylor, Chris
 2Winans, Larry
 3Bhangdia, Darshan
 4Rosevear, Scott
 5Grimes, Eric

 


Wave #2 (8:30AM)
 Team NameRunner #Runner Name
20.Bear Mlemcessities1Popp, Haley
 2MacLellan, Mike

21.Beer Runners1Marinari, Brian
 2Ippoliti, Stephen

22.Endurance1Beidler, Udon
 2Silvius, Matthew

23.Fight AND Flight1Turnham, Kira
 2Vasey, Charlie
 3Treanore, Erin
 4Sandall, Emily

24.Hair Today, Gone Tomorrow1Newberry, Nicholas
 2Newberry, Tucker
 3Moore, Randy
 4Warner, Andrew

25.I'm in for a leg1Proska, Cheryl
 2Agresto, Vincent
 3Moulds, Krista
 4Tirko, Natasha
 5Nolan, John
 6Moulds, Allan
 7Chatlos, Colleen
 8Proska, Bryan

26.Kilty Pleasures1Krebs, Andrew
 2Hochstetler, Doug
 3Heim, Benjamin
 4Lally, Rich
 5Dochat, Christopher

27.Kisenwether+1Lesser, John
 2Kisenwether, Katie
 3Cunfer, Ron
 4Weinschenk, Jeff
 5Kisenwether, Jim
 6Tirko, Sherry

28.Kumar-Janik1Janik, Michael
 2Kumar, Manish

29.Los Perdidos1Pennock, Matt
 2Lapp, Sam

30.NIttany 61Abbott, Melissa
 2Moyer, Chuck
 3Abbott, Tim
 4Senz, Suzanne
 5Moyer, Deb
 6Abbott, Daniel

31.Oregon East1Mihalick, John
 2Martens, William
 3White, Randy
 4Bingaman, Bryann

32.Parke Diem1Rummler, Lucy
 2Dems, Cody
 3Zimmerman, William
 4Cliette, B
 5Braun, Summer
 6Benedetti, Adrian
 7Ramirez, Maria Jose
 8Rice, Will

33.PerSISTERs1Velegol, Stephanie
 2Ellis, Maggie
 3Dyrda, Katia
 4Ellis, Jeanette
 5Smithwick, Erica
 6Gall, Heather

34.Plant Science - Electron Transport1Redder, Brian
 2Harpster, Tracey
 3Smith, Maria
 4Burton, Amanda
 5Szink, Ismaiel
 6Sellmer, Jim

35.Plant Science - PS I1Stephens, Cameron
 2Klodd, Annie
 3Knollenberg, Ben
 4Egan, Liz
 5Abersold, Lauren
 6Huling, Andrew
 7Wiepz, Rebecca
 8Wodecki, Mary

36.Plant Science - PS II1Myer, Heidi
 2Borrelli, Kristy
 3Hunter, Mitchell
 4Fleishman, Suzanne
 5Johnson, Jon
 6Connolly, Erin

37.Run For Jared1Woodman, Greg
 2Griffin, Mark
 3Gilpatrick, Mike
 4Clement, Ryan
 5Hilands, Tom
 6Balkey, Steve

38.Running for a reason1Ilgen, Adam
 2Effrig, Alan
 3Pighetti-Marshall, Amanda
 4Bresler, Evan

39.Slow & Steady1Sherry, Deanna
 2Estok, Matt
 3Fabrizio, Lori
 4Miller, Ben
 5Voelker, Laurie
 6Munoz, Wayne
 7Hightower, Gerald

40.The Manila Folders1Lawrence, Michael
 2Rohan, Emma
 3Schoener, Hannah
 4Hildebrand, Trevor

 


Wave #3 (9:00AM)
 Team NameRunner #Runner Name
41.6 minute abs1Eagleton, Sally
 2Soroka, Liz
 3Fleming, Jennifer
 4Holly, Michael
 5Kline, Eileen
 6Soroka, Matt

42.blonde ambitchin1Dinsmore, Michael
 2Bogus, Andrew
 3Domico, John
 4Minard, Meira
 5Coughlin, Dan
 6Wright, Jaimie

43.Father and Child Reunion1Bodner, Steven
 2Cali, Tom
 3Kwasnica, Anthony
 4Maguire, Andrew
 5Cali, Brian
 6Bodner, Jackson
 7Maguire, Neil
 8Kwasnica, Marlee

44.Running Mates1Baird, Steve
 2Triozzi, Carolyn

45.running to nowhere1Muthard, Ryan
 2Wiley, Trevor

46.RuPo Solemates1Bart, Terri
 2Sheridan, Nichol
 3Mobley, Melissa
 4Horn, Melissa

47.Smells Like Bedraggled Mountain Gypsies1Kalinyak, Joseph
 2Knapp, Mark
 3Hrach, Catherine
 4Werne, Ruth

48.Smells Like Team Spirit1Tomlin, Patrick
 2Tomlin, Michelle
 3Tomlin, Harry
 4Gunning, Bryan
 5Gunning, Leigh
 6Tomlin, Scoty

49.Stranger Teams1Dunn, Alex
 2Sweigart, Keenan
 3Stamm, Merielle
 4Linder, Fridolin

50.The Leftovers1Moore, David
 2Long, Greg
 3Maranas, Costas
 4Misselwitz, Michael
 5Conway, Thomas
 6Nelson, Martha
 7Niemann, Joel
 8Koetje-Simin, Kathy

51.The Replacements1Kerr, Tyler
 2Gornick, Alex
 3Geary, Tyler
 4Leone, Geno

52.The Toronto Too1Tonn, Christian
 2Laramee, Kim

53.The Yellow Rubber Ducks1Domiano, Michael
 2Smith, Becky
 3Clark, Chris
 4Aneckstein, Kristina
 5Grunwald, De
 6Speer, Cameron

54.Tri County Turtle Spinners1Crane, Justin
 2Crane, Danielle
 3Ermol, Allison
 4Ermol, Kevin

 

If you have any questions, please contact registration@tusseymountainback.com.  Please keep in mind that relay registrations are capped at the first 140 teams with COMPLETED registrations.